Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

o projekcie

Projekt zakłada utworzenie międzynarodowej grupy networkingowej dla doktorantów i młodych post-doków funkcjonującej w przestrzeni wirtualnej. Jej podstawowym narzędziem ma być baza danych grupująca historyków prawa i historyków zajmujących się badaniem szeroko rozumianej historii prawa. Badania nad dziejami rozwoju prawa i jego współczesnym dziedzictwem stanowią istotną część badań poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy.

Celem grupy ma być nawiązanie kontaktów i wymiana doświadczeń między przedstawicielami różnych ośrodków akademickich poprzez stworzenie międzynarodowej bazy danych uczestników grupy, którzy zadeklarują własne zainteresowania badawcze i umożliwią tym samym skontaktowanie się z nimi innym członkom grupy zajmującym się podobnymi zagadnieniami naukowymi.

Projekt zakłada ponadto integrację międzynarodowych członków grupy dzięki aktywnościom realizowanym w dedykowanych zespołach roboczych, których opis znajduje się poniżej:

cykliczne spotkania w formie zdalnej, umożliwiające dołączenia dowolnej liczby członków w ramach ustalonych terminów (1 w miesiącu)

organizacja międzynarodowych wydarzeń o charakterze naukowym (organizacja webinarów tematycznych, ale także wydarzeń stacjonarnych)

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Waterloo will wipe out, but that which nothing can wipe out is my Civil Code”. Methods and Models of Reception of Napoleonic Legislation in Europe the Era of the First Half of 19th Century”.

Wydarzenie - organizowane przez DIOGENES (Digital Networking of European Legal Historians), działające w ramach Critical Heritage Studies Hub (CHSH), utworzonego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Katedrę Powszechnej Historii Państwa i Prawa i Zakład Historii Prawa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego - skierowane jest do badaczy z dziedzin prawa i historii - w szczególności do profesorów, doktorów, doktorantów i studentów.

Wydarzenie to poświęcone jest 220 rocznicy wprowadzenia Kodeksu Cywilnego Napoleona, uchwalonego 21 marca 1804 roku.

Konferencja odbędzie się w formie online 22 marca (piątek) 2024 roku. Uczestnictwo będzie możliwe wyłącznie za pośrednictwem MS Teams.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 debatą ekspercką pomiędzy wybitnymi specjalistami w dziedzinie kodyfikacji napoleońskich, w której udział wezmą:

- Prof. Jean-Louis Halpérin (École normale supérieure - PSL, Paryż, Francja)

- Prof. Aniceto Masferrer (Universitat de València, Hiszpania)

- Prof. Annamaria Monti (Università degli Studi di Milano, Włochy)

- Prof. dr hab. Dorota Malec (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i kierownik Katedry Historii i Myśli Administracyjnej).

W trakcie dwugodzinnej dyskusji eksperci przedstawią zagadnienia wprowadzenia i implementacji napoleońskich kodyfikacji prawa prywatnego w różnych częściach Europy, ich konsekwencji społecznych oraz typowych odstępstw w stosowaniu litery prawa w konkretnych społecznościach.

Po krótkiej przerwie zorganizowane zostaną trzy kolejne sesje doktorancko-studenckie, w których w trakcie 15-minutowych wystąpień uczestnicy zaprezentują zagadnienia związane z tematem konferencji.

Sugerowane tematy obejmują następujące zagadnienia:

1. Recepcja kodeksów napoleońskich na całym świecie, zwłaszcza w Europie.

2. Geneza Kodeksu Napoleona i jego rozwiązania prawne.

3. Wpływ kodeksów napoleońskich na europejską myśl prawną w XIX wieku.

4. Kodeksy cywilne inspirowane Kodeksem Napoleona w przeszłości i obecnie.

5. Studia porównawcze nad różnicami w sposobach recepcji kodeksów napoleońskich.

Wszelkie inne tematy badawcze zgodne z tematyką konferencji będą oczywiście również mile widziane. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o przesłanie tematu wystąpienia oraz krótkiego abstraktu (250 - 350 słów). Długość wystąpienia nie powinna przekraczać 15 minut.

Wystąpienia mogą być prezentowane wyłącznie w języku angielskim.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Na zgłoszenia czekamy do 10 marca 2024 roku.

Istnieje również możliwość udziału biernego w konferencji.

Wszystkich zainteresowanych udziałem czynnym oraz biernym w konferencji prosimy o wypełnienie poniższego formularza: https://forms.office.com/e/MY1tUHSDuL

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt mailowy: diogenes@uj.edu.pl

Regulamin wydarzenia oraz klauzula o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1gl5hANVB6RcdYGJ6V1v6Ihjl7jPSdpfS/view?usp=sharing 

analogicznie do niemieckich Schreibgruppe, zapewniające doktorantom na podobnym etapie zaawansowania prac nad dysertacją możliwość regularnej wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia

wymiana doświadczeń doktorantów oraz młodych post-doków w zakresie przygotowywania wniosków o pobyty badawcze w najbardziej prestiżowych ośrodkach naukowych na świecie (np. wnioski o stypendia Fullbrighta)